6 lipca na Stadionie Miejskim w Ropczycach odbył się Piknik Wolności i Solidarności. Imprezę w 39. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zorganizowali Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i Oddział ZR w Ropczycach.

Termin lipcowego świętowania jest uzasadniony, bowiem w lipcu 1980 roku na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie rozpoczęły się pierwsze strajki. W PZL-Mielec przez kilka dni protestowało ponad 10 tysięcy pracowników, którzy domagali się wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków socjalnych.

Co roku NSZZ „Solidarność” świętuje jubileusz zrywu milionów Polaków, którzy dali nadzieję mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej na wyrwanie się z jarzma komunistycznego dyktatu. Dla uczczenia tych wydarzeń i ludzi biorących w nich udział, Region Rzeszowski co roku w innym mieście powiatowym organizuje Piknik Wolności i Solidarności, mając nadzieję, że wydarzenie  zainspiruje młodych ludzi do świętowania ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski.

Oficjalnego otwarcia pikniku dokonała Bogumiła Stec-Świderska, za-ca przewodniczącego ZR razem z członkiem NSZZ „Solidarność” Bernadetą Frysztak – wicestarostą powiatu ropczycko-sędziszowskiego, głównego partnera wydarzenia.

Dla młodych to nietypowa lekcja historii w plenerze, a dla niektórych także możliwość przypomnienia sobie wydarzeń, w których często sami uczestniczyli. O to zadbali m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Na ich stanowisku dzieciaki mogły spróbować sił w grach historycznych, a starsi powrócić pamięcią do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Wartości Solidarności od 39 lat niezmienne, choć dziś wyzwania przed jakimi stoją związkowcy są już nieco inne niż w latach osiemdziesiątych. Niemniej wciąż jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim należy uświadamiać pracowników, że mają prawa i o te prawa mogą występować. Stąd stoiska Działu Rozwoju Związku Regionu Rzeszowskiego, Państwowej Inspekcji Pracy Inspektorat w Rzeszowie, do którego zawitał Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie.

IMG_8847

Na pikniku nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: mini turniej piłki nożnej, rodzinny bieg wokół stadionu, dmuchany plac zabaw, malowanie figur gipsowych, malowanie twarzy, bańki mydlane, gry i zabawy dla dzieci z nagrodami, strzelanie do celu pod czujnym okiem Strzelców. Największe jednak wzięcie miały samochód Państwowej Straży Pożarnej z Ropczyc oraz, ku rozpaczy dentystów, wata cukrowa  z 20 kg cukru,  ufundowana przez Cukrownię Ropczyce, z serwowana przez Bogdana Anyszka.

IMG_8837

W strefie swojskiego jadła można było skosztować wyrobów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Cierpisza, z Woli Ocieckiej, „Jagodzianek” z Blizny, „Szkodnianek” ze Szkodnej, a także Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego z Sędziszowa Młp. oraz lokalnych producentów serów, miodów i owoców, w tym  wprost od producenta- borówki amerykańskiej.

Kuchnia polowa Chef Kot& Czapka przygotowała przepyszną grochówkę wojskową za „co łaska”. Zebrane środki przekazane zostały na cele dobroczynne funduszu „Pomoc Kościołowi na Wschodzie” – Dom Samotnej Matki w Pisarówce.

A skoro mowa o jedzeniu, to udział w konkursie „Wielkie Powiatowe Grillowanie – Mistrz Grilla VIP” był nie lada wyzwaniem dla Kazimierza Moskala posła na Sejm RP; Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, który zajął II miejsce; Witolda Darłaka, starosty powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego; który zajął III miejsce; Piotra Kapusty, zastępcy burmistrza Gminy Sędziszów Młp., który zajął I miejsce, Marka Tęczara, wójta gminy Wielopole Skrzyńskie, Krzysztofa Klimka, przewodniczącego rady gminy Iwierzyce i Grzegorza Ożoga, wójta gminy Ostrów.

IMG_8989

Dwie komisje techniczna i degustacyjna oceniały przygotowane przez vipów potrawy, które składały się z karkówki, skrzydełek z kurczaka i warzyw. Można było zdobyć 70 punktów, a brane były pod uwagę: aranżacja talerza, kompozycja przypraw i składników, smak i stopień wypieczenia składników oraz temperatura podanych dań. Konkurs zorganizowała i poprowadziła Wioletta Walczyk-Weselak, przewodnicząca Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Ropczycach.

Video z grillowania >>>

IMG_9239

Kolejny konkurs „Wiedzy o powiecie i Solidarności”, który  poprowadził z wirtuozerią przewodniczący  oddziału ropczyckiej Solidarności Andrzej Czochara. Skierowany był do wszystkich uczestników pikniku, a główną nagrodą był rower od Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala. Ponadto dla zwycięzców wyjątkowe monety kolekcjonerskie ufundował Zarząd NBP. Pozostałe wyróżnienia zasponsorowali posłowie Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Wojciech Buczak.

Wypieków na twarzy dostarczył samochód Straży Narodowego Banku Polskiego, na którym było ponad 2 miliony złotych, niestety poszatkowanych i to dość drobno. Ale za to na stoisku NBP można było wymienić pieniądze na jubileuszowe nominały, m.in. z patronem „Solidarności” bł. Jerzym Popiełuszko, czy św. Janem Pawłem II, pod bacznym okiem Jerzego Guniewskiego, dyrektora rzeszowskiego oddziału NBP.

IMG_8967

Swoje stoiska wystawiły również Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Ciekawa była formuła prezentacji poszczególnych gmin powiatu ropczycko-sędziszowskiego przez samych włodarzy, którzy mówili o osiągnięciach samorządu, a na koniec zapowiadali zespół reprezentujący daną gminę. I tak zgromadzonym na pikniku przygrywały: „Wiercanie” z Iwierzyc, „Kurasie” z Ropczyc, „Wielopolanie” z Wielopola Skrzyńskiego, „Paka Sędzisza” z Sędziszowa oraz młodzież z Zespołu Szkół Agro-Technicznych z Ropczyc i Mażoretki z Ostrowa.

IMG_8918

Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp. przygotował specjalną strefę wypoczynku z leżakami i stoliczkami pod wiele znaczącą nazwą „Gmina Sędziszów – Mierzymy wysoko”.

Były również wydarzenia towarzyszące piknikowi. We współpracy z Fundacją DKMS przeprowadzona została akcja rejestracji w bazie dawców komórek macierzystych, niezbędnych dla ratowania życia chorych na nowotwory krwi. Natomiast w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach można było oglądnąć wystawę „Kobiety polskie w walce o niepodległość” oraz wernisaż „Pod niebem pełnym cudów”, prezentujący fotograficzne pejzaże Witolda Ochała.

IMG_9223

Przed koncertami finałowymi przybyli goście: Kazimierz Moskal, poseł na Sejm RP; Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego; Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy oraz Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty złożyli na ręce  Bogumiły Stec-Świderskiej, zastępcy przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego życzenia z okazji kolejnych urodzin NSZZ Solidarność. Najmłodsi uczestnicy Pikniku  wypuścili w powietrze 39   balonów „Solidarności”, a zgromadzeni odśpiewali 100 lat!

Imprezę zakończyły pochodzące z Podkarpacia zespoły:  Steel Velvet oraz gwiazda wieczoru KSU, gromadząc przed sceną setki fanów.

Video muzyczne >>>

IMG_9298

red.

Galeria zdjęć >>>

Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” składa serdeczne podziękowania wszystkim patronom i sponsorom za okazaną pomoc i wsparcie Pikniku Wolności i Solidarności.

Za patronat honorowy:

 • Marszałkowi i Wojewodzie Województwa Podkarpackiego
 • Staroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego
 • Dyrektorowi Oddziału IPN w Rzeszowie

Dla partnerów:

 • Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego wraz z  Zarządem
 • Witolda  Darłaka Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego wraz  z Zarządem
 • Bolesława Bujaka Burmistrza Miasta i Gminy Ropczyce
 • Zarządu Zakładów  Magnezytowych  S.A. „Ropczyce”
 • Zarządu Pekao TFI S.A. – to z żubrem
 • Zarządu  firmy Extrans w Sędziszowie Młp.
 • Zarządu ARiMR w Warszawie Oddział  w Rzeszowie
 • Zarządu RARR w Rzeszowie
 • Zarządu SUDZUCKER Polska Cukrownia Ropczyce
 • Zarządu Cukromix Ropczyce
 • Państwowej Inspekcji Pracy Odział w Rzeszowie
 • Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie

Szczególne podziękowania dla:

 • Wójta Gminy Iwierzyce Ryszarda Filipka
 • Wójta Gminy Ostrów Grzegorza Ożoga
 • Burmistrza Gminy Sędziszów Małopolski Bogusława Kmiecia
 • Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie  Marka Tęczara
 • Dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach Agnieszki  Ochał

Dziękujemy niezawodnym sponsorom:

 • Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Ropczycach
 • ZM Invest Ropczyce
 • Bankowi  Spółdzielczemu  w Ropczycach
 • Cerplast Ropczyce
 • Organizacjom Związkowym NSZZ Solidarność, które wspomogły finansowo piknik: Cukrownia Ropczyce, ARiMR Rzeszów, Urząd Wojewódzki Rzeszów, WSK PZL-Rzeszów, Zakłady Magnezytowe Ropczyce, UTC CCS Manufacturing Ropczyce, Kruszgeo Rzeszów, PKS Rzeszów, Organika Nowa Sarzyna, PZL Sędziszów, Oświaty w Ropczycach, SUDZUCKER Cukrownia Ropczyce.

Dziękujemy Panu Posłowi na Sejm RP Kazimierzowi Moskalowi za ufundowanie roweru jako  głównej nagrody konkursu, posłom Krystynie Wróblewskiej za nagrody książkowe oraz Jerzemu Paulowi i Wojciechowi Buczakowi za gadżety sejmowe.

Dziękujemy sponsorom konkursu Wielkie Powiatowe Grillowanie – Mistrz Grilla VIP o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność  w Rzeszowie.

Firmom :

 • Kabanospol Wielopole
 • Masarni Paśko Ropczyce
 • Gospodarstwu Rolnemu Góra Ropczycka
 • Batista Czarna Sędziszowska
 •  Handlowo-Usługowej MARS w Ostrowie
 • Zakładowi  Drzewnemu Bożeny i Piotra Czapka
 • Ciech Sarzyna
 • Magus Ubezpieczenia
 • USECRYPT S.A.
 • RS Druk Rzeszów

Dziękujemy instytucjom, które obdarowały dzieci:

Firma Mazak Wszołek-Klimek

Kleks Księgarnia Ropczyce

Nowa Księgarnia Ropczyce

Firma Orion Ropczyce

Dziękujemy piekarniom :

MK Krzysztof Maciołek

Zakład Wyrobów Piekarniczych Sędziszów Młp. Bereś Włodzimierz

Dziękujemy Stanisławowi Rymutowi  za obdarowanie dzieci chrupkami

Gorące podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich ze:
Szkodnej, Cierpisza, Woli Ocieckiej  i Blizny oraz Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego z  Sędziszowa Młp.

Specjalne podziękowania dla ZS Strzelec oraz zespołu muzycznego z Zespołu Szkół  Agro-Technicznych w Ropczycach.

Wolontariuszom za przeprowadzenie akcji Dzień Dawcy Szpiku.

IMG

Na zakończenie podziękowania dla wszystkich akredytowanych mediów TVP3 Rzeszów, Polskiego Radia Rzeszów, Radia VIA, Tygodnika Solidarność, TVP Miejskiej Sędziszów Młp.TV Ropczyce, Portalowi Czytaj Rzeszów, Radiu Wnet, Regionalnemu Portalowi Informacyjnemu Twój Powiat.

Relacja TVP Rzeszów

http://rzeszow.tvp.pl/43375350/w-39-rocznice-powstania-zwiazku-piknik-wolnosci-i-solidarnosci-w-ropczycach

Źródło: solidarnosc.rzeszow.org.pl